Ebben az évben február 29-én, szombat délelőtt indultunk el Portugáliába, az Erasmus+ pályázat második találkozójára. A magyar küldöttséget három pedagógus és három tanuló képviselte. Az utazás ideje viszonylag hamar eltelt. A repülőgépünk Portoban szállt le, onnan körülbelül negyven percet utaztunk kisbusszal a szállásunkra. A portugál koordinátor, Paolo egy közeli kisvendéglőben rendelt számunkra vacsorát, ahová a családját is elhozta. A vasárnap délelőttöt Braga városában töltöttük. Braga, a portugál Róma, így mondják. Híres a templomairól, és jelentős egyházi központ. Nem tudtuk mind a háromszáz templomot megnézni, de néhány nagyon szépbe azért bementünk és az óvárost is nagyjából körbejártuk. Időközben megérkeztek a kollégák a többi partnerországból, a rövid üdvözlés után elindultunk vissza a szállásunkhoz. Közben másfél órára egy bevásárlóközpontban is megálltunk, mivel a szállásunk közelében nem nagyon volt megfelelő bolt. Este Villa Verde egyik éttermében vacsoráztunk, ahol a legtöbben pizzát rendeltek. Hétfő délelőtt a Villa Verde városhoz tartozó Moure település általános iskolájába látogattunk el. Bemutatkozás után körbementünk az iskolában. A gyerekek műhelymunkán vettek részt, ahol mandulavirágot készítettek. Közben koordinátori megbeszélés is zajlott. Megtárgyaltuk a tevékenységeket, eredményeket, a weboldallal kapcsolatos dolgokat. Rövid ebédszünet után elindultunk Villa Verdébe. A városházán a polgármester köszöntött bennünket. Azután a Tudás házába mentünk. Ez egyfajta olyan intézmény, ahol felnőttek és gyerekek számára egyaránt szerveznek kurzusokat, ahol az emberek képezhetik magukat valamilyen téren. Itt a robotikával kapcsolatban láttunk bemutatót. Ezt követően visszatértünk az iskolába, majd a szállásra. Este egy másik étteremben vacsoráztunk. Tőkehalat rendeltem, de az elkészítési mód nem nyerte el a tetszésemet. Ilyen is előfordul. Kedden Moure-ban felvettük a gyerekeket és rögtön indultunk is Bragába. A Noguera da Silva Múzeumot és az ehhez tartozó Szent Barbara Kertet látogattuk meg. Egy bevásárlóközpontban ebédeltünk, majd délután a Bom Jesus do Monte zarándokhelyre mentünk. Ez egy hegytetőn található székesegyház, de vannak itt kisebb kápolnák is. A csúcsra 581 lépcsőfok vezet, de libegővel is meg lehet közelíteni. Sajnos éppen esett az eső és köd is volt, így a csodálatos panorámában nem tudtunk gyönyörködni. Egy kicsit el is vesztem, mivel lesétáltam a lépcsősoron pedig máshol volt a találkozó. Szerencsére felfedezték, hogy hiányzom és értem jöttek. A lépcsősoron való séta miatt mindenképpen megérte. Visszatértünk a szállásra, majd egy rövid pihenő után vacsorázni mentünk. Ismételten pizza vacsorát fogyasztottunk. Szerda délelőtt az iskolában tartottunk mini órákat. Az ebédet ismét az iskola étkezőjében fogyasztottuk el, majd délután A Nautic Prado sportegyesületbe látogattunk el. Ez a sportegyesület a kajak-kenu edzéseket tart a fiataloknak és tehetségeket nevel. A gyerekek ki is próbálhatták a kajakozást. A portugál gyerekeket nemigen zavarta az időjárás, zárásképpen nyugodtan belemerültek a folyó húsz fok alatti vizébe is. Azt követően a gyerekek visszatértek a fogadó családokhoz, mi pedig a hotelba mentünk. Este meglepetésként Ponte de Lima városába vittek el bennünket, és ott is vacsoráztunk. Én polipot rendeltem magamnak. Sötétben is nagyon szépnek a tűnt a város, jó lett volna világosban is látni. Csütörtökön Portoba utaztunk. Egy ottani középiskolába mentünk. A gyerekek itt is egy műhelymunkán vehettek részt, illetve megtekinthettük az iskola különféle szaktermeit. Délután kimentünk az Atlanti Óceánhoz, majd a gyerekek visszatértek Moure-ba, mi pedig Porto óvárosában tettünk sétát. Az esti vacsorát is Porto egyik éttermében fogyasztottuk el. Tintahalat kértem. A vastag, félig átsült marhaszeletet valahogy nem tudtam megszeretni, pedig a portugálok imádják. Pénteken a moure-i iskola Artec termét mutatták meg. Itt különféle olyan számítógépes technológiával vezérelt eszközöket láttunk, amelyeket tervező, alkotó tevékenységekhez lehet felhasználni, például 3D nyomtatót és más egyéb ilyen dolgokat. Azután koordinátori megbeszélésre került sor, ahol megtárgyaltuk a soron következő feladatokat, illetve a következő találkozóval kapcsolatos információkat. Az ebédet egy kis kávézóban fogyasztottuk el. Tőkehalat rendeltem. Ez most finom volt mivel kis halpogácsákat kaptam. Délután került sor a záró rendezvényre, ahová a fogadó szülők is meghívást kaptak. Házi különlegességeket szolgáltak fel. Minden nagyon ízletes volt. Az okleveleinket is itt kaptuk meg. Mi magyarok a szombat délelőttöt Bragában töltöttük. Majd délután indultunk Portoba, és este indult a repülőgépünk haza, Magyarországra. Kora hajnalban érkeztünk meg Szeghalomra. Sajnos az időjárás nem mindig kedvezett nekünk, gyakran volt felhős az ég, és az eső bármikor eleredhetett. Ennek ellenére élményekkel gazdagodva tértünk haza, és azt hiszem bármikor vissza is mennénk azért, hogy újabbakkal gyarapodjunk.

Szőke Zoltán